حافظ و ادبیات روسی: مطالعۀ تطبیقی اشعار حافظ و پوشکین

PDF چاپ نامه الکترونیک

حافظ و ادبیات روسی: مطالعۀ تطبیقی اشعار حافظ و پوشکین

زهرا محمدی*

 

حافظ، بیش از هر چیز با دیوان شرقی- غربی گوته به جامعۀ ادبی روسیه شناسانده شد. پس از آن ترجمه‌هایی از اشعار او در مجلات مختلف به‌چاپ رسیدند که برخی مستقیمأ از زبان فارسی به روسی و برخی از زبان‌های اروپایی به روسی ترجمه شده بودند. در میان شاعران قرن طلایی ادبیات روسیه، پوشکین –که همه چیز روس‌هاست-1 بیش از هر شاعر دیگری مضامینی که نزدیک به شعر و اندیشه حافظ هستند را در اشعار خود آورده است. در این نوشتار به دریچه‌های آشنایی پوشکین با ادبیات فارسی و به‌ویژه حافظ خواهیم پرداخت و مضامین مشترک شعری این دو شاعر را بررسی خواهیم کرد که گاه شباهتی شگفت به یکدیگر دارند و گاه فاصله‌ای به‌درازی قرن‌ها فاصله میان عصر زیستنشان.
***
مقدمه
برای آگاهی از چگونگی ورود مضامين شعر پارسي، به‌ويژه شعر حافظ به ادبیات روسیه، باید در گام نخست به چرایی و چگونگی آغاز شرق‌شناسی و ايران‌شناسي در روسیه و اروپا پرداخت.
در قرن 18 میلادی توجه روسیه به کشورهای شرقی- آسیایی معطوف شد و علم شرق‌شناسی با هدف يافتن روش‌هاي بهينه استعمار شرق در روسیه پایه‌گذاری شد.
بدين ترتيب اهداف سياسي – نظامي، نخستين و مهم‌ترين دلايل توجه به فرهنگ، جغرافيا، تاريخ و ادبيات شرق بودند.
در سال 1700 و در پي ارسال هداياي شاه ‌حسين صفوي براي امپراطوري روسيه، پطر اول دستور آموزش زبان فارسي در روسيه را صادر كرد و اين‌چنين بود كه در سال‌هاي آغازين قرن هجدهم زبان فارسي در پايتخت امپراطوري روسيه طنين‌انداز شد.
صد سال بعد در سال 1802 با فرمان تزار روسيه وزارت امورخارجه ايجاد شد و در سال 1820 كميته‌اي با نام «كميته آسيا» فعاليت خود را در چارچوب اين وزارتخانه آغاز كرد. سه سال بعد در سال 1823، بخش زبان‌هاي خارجيِ كميته آسيا با هدف آموزش كاركنان وزارت امورخارجه فعال شد و آموزش زبان‌هاي شرقي در قالب دوره‌هاي پنج ساله كليد خورد.
آغاز رسمي و آكادميك آموزش زبان فارسي در روسيه، دهه بيستم قرن 19 است. به‌طور هم‌زمان در گروه ايران‌شناسي دانشگاه سن‌‌پتربورگ و در وزارت امورخارجه، آموزش زبان فارسي شروع شد.
بدين‌ترتيب گروه زبان‌هاي ايراني، قديمي‌ترين گروه دانشكده شرق‌شناسي دانشگاه سن‌‌پتربورگ به‌شمار مي‌رود كه پيش از آغاز به كار رسميِ دانشكده، فعاليت خود را آغاز كرد. دانشكدۀ شرق‌شناسي در سال 1855 و در زمان امپراطوري نيكلاي اول افتتاح شده و به‌تدريج به مهم‌ترين مركز شرق‌شناسي در روسيه و حتي در دنيا تبديل شد.
دانشگاه دولتي مسكو، ديگر مركزِ شرق‌شناسي در روسيه بود كه به شهرت جهاني دست يافت. به موازاتِ دانشگاه مسكو، دانشگاه كازان در تاتارستان نيز شرق‌شناسي آكادميك را بنا نهاد كه تا امروز نيز حياتي چشمگير دارد. پس از اين نگاه گذرا به ظهور شرق‌شناسي در روسيه، وارد دنياي ادبيات مي‌شويم. مضامين شرقي، همراهان هميشگي ادبيات روسيه‌اند. به‌گفتۀ ميخاييل ايساكوويچ سينلنيكوف (شاعر و مترجم اشعار شرقي) در كتاب مضامين اسلامي در شعر روسي: «همچنان ‌كه پودهاي طلايي در تارهاي سفيد و نقره‌اي تنيده مي‌شوند، مضامين و تصاوير شرقي با واژگان روسي درآميخته‌اند».2
بیزانس نیز مسیر دیگری بود برای ورود مضامین داستان‌ها و افسانه‌های فولکلور ملل شرق به روسیه. اما قرن هجدهم و عصر کاترین کبیر زمانی بود که به‌واسطۀ حضور دیپلمات‌های زبده در سیستم حکومتی کاترین، آشنایی حقیقی روس‌ها با حیات اجتماعی و ادبی ایران و کشورهای عربی اتفاق افتاد.3
البته گام‌های بسیار مهم را در شناساندن شرق از طريق ادبيات، كساني نظير آفاناسي نيكيتين جهانگرد، آفاناسي فتِ شاعر و سپس تالستوي، لرمانتف و پوشكين برداشته‌اند.

پوشکین و حافظ
پوشكين، با زندگي روزمرۀ مردم روسيه درآميخته است. همواره مي‌خوانندش و بزرگش مي‌شمارند. همو كسي است كه عقاب آسمان شعر و ادب روسيه لقب گرفته است.
آشنايي پوشكين با شرق در سال‌هاي مدرسه اتفاق افتاد. زماني كه در كلاس‌هاي درس پروفسور كايدانوف، بخش‌هايي از كتاب خود او با عنوان «راهنماي تاريخ سياسي جهان» که در سال 1821 در پتربورگ چاپ شده بود، تدريس مي‌شد. در اين كتاب، كايدانوف، به‌تفصيل از وضعيت ملل آسيايي تا پيش از به قدرت رسيدن كورش كبير، شکل‌گیری پادشاهي سرزمین پارس، اوضاع جغرافيايي و سياسي ايران باستان در زمان پادشاهي كوروش و پس از آن سخن گفته است.
كايدانوف توجه ويژه‌اي به تلاش زرتشت براي القاي ايدۀ حاكم ايدئال و ايجاد عشق به مردم، عدالت و حقيقت در حكام و توصيه مكرر او به كاستن از دردهاي مردم و برقراري صلح، معطوف داشته‌است.
اين موضوع از آن دست مسائلي بود كه همواره انديشه پوشكين را به خود مشغول مي‌كرد: حاكم ايدئال!
دیوان شرقی- غربی گوته نیز نقش مهمی در شناخت پوشکین از ادبیات فارسی و به‌ویژه حافظ ایفا کرد. نخستین ترجمه‌های این دیوان به زبان روسی در سال 1826 صورت گرفت.4 
ديگر منبع آشنايي پوشكين با شرق، دميتري آزنابيشين، پديدآورندۀ نخستين فرهنگ لغت فارسي-روسي بود. آزنابيشين از نخستين كساني بود كه اشعاري از سعدي و حافظ را به زبان روسي ترجمه و در نشرياتي چون «پيك اروپا»، «فرزند ميهن»، «پيك مسكو»، «گل‌هاي شمال» و ... چاپ كرد.5
ديگر شاعرانِ نزديك به پوشكين نيز به مضامين شرقي علاقه‌مند بودند. يكي از مشهورترين آنها، كوخلبِكِر است. وي در مقاله‌اي با عنوان «وضعيت شعر تغزلي روسي در دهه‌هاي اخير» بر اين امر تأكيد مي‌كند كه بررسي شعر شرق، به‌ويژه شعر فارسي براي رشد و گسترش ادبيات روسي اهميت بسيار دارد و يادآور مي‌شود كه اگر بهتر مي‌انديشيديم و مي‌فهميديم، خوب مي‌دانستيم كه فردوسي، حافظ، سعدي و جامي در انتظار مخاطبان و خوانندگان روس نشسته‌اند.»6 كوخلبكر حتي پيش از به‌پايان رساندن دوران مدرسه در دفترچه‌اي نام‌هاي متفكران بزرگ را براي خود مي‌نوشت. در ميان اين نام‌ها سعدي و زرتشت نيز بودند.
مجله «پيك اروپا» نيز نقش ويژه‌اي در آشنايي پوشكين با انديشه و آثار شاعران پارسي‌گوي ايفا كرد. در سال 1811 مقالۀ كاملي با عنوان «انديشۀ ايجاد آكادمي آسيا در روسيه» در «پيك اروپا» چاپ شد كه در آن زبان و ادبيات و شعر فارسي به‌تفصيل محل بحث و بررسي قرار گرفته‌بودند.
در همين سال ترجمۀ منظومه ليلي و مجنون نظامي چاپ شد.
در سال 15-1814 ترجمه مقاله‌اي از ژوردن (شرق‌شناس فرانسوي) با عنوان «دربارۀ زبان و ادب فارسي»، بخش‌هايي از گلستان سعدي، ابياتي از شاهنامه فردوسي، سه غزل از حافظ و ترجمه مقالات ديگري از ژوردن دربارۀ تهران و اصفهان به‌چاپ رسيدند.
در سال 1825 براي نخستين بار در «پيك اروپا» سخنان نغز و كلمات قصاري از جامي چاپ شدند كه ترجمۀ آنها به روسي از زبان فرانسه صورت گرفته‌بود.
در شماره‌هاي 5، 6 و 8 سال 1826 اين مجله سريِ «گل‌هاي شرق» چاپ شد: مجموعه‌اي از اشعار فارسي و عربي بود كه از زبان اصلي به روسي ترجمه شده‌بودند. در شماره‌هاي 21 و 22 همين سال «طوطي نامه» به‌چاپ رسيد.
پوشكين با سردبير «پيك اروپا»، كاچِنوفسكي روابط تيره‌اي داشت و به‌هيچ‌وجه مجله را تأييد نمي‌كرد، اما تمام شماره‌هاي «پيك اروپا» در كتابخانۀ پوشكين يافت شده‌اند. او هرگز خواندن اين نشريه را از دست نمي‌داد تا بتواند نقدي كوبنده بر آن بنویسد.
داستان‌هاي «هزارويك‌شب» نيز كه در سال 1704 در پاريس به‌چاپ رسيده بود، تأثير ماندگاري در انديشه و اشعار پوشكين داشت.
پوشكين‌شناسان برجسته‌اي چون تاماشفسكي، تينيانوف، مِيلاخ و براگينسكي در اين نكته هم‌صدايند كه پوشكين با ادبيات فارسي به خوبي آشنا بوده‌است.
تاماشفسكي در كتاب «مسئلۀ زبان در آثار پوشكين» 1956مي‌نويسد: «در اشعار سال‌هاي 20 و حتي پس از آن مهم‌ترين جايگاه از آنِ آثاري است كه بوي شرق مي‌دهند. در دورۀ رمانيتك‌گرايي منظومه‌هاي –اسير قفقاز- و –فوارۀ باغچه‌سرا- سروده شده‌اند و پس از آغاز كار بر روي يِوگني آنِگين، به تأسي از قرآن و در خنكاي دلنشين فواره‌ها. سبك شرقي در تمام اين آثار كاملأ مشهود است.»7
شهرت سال‌هاي جواني پوشكين بيشتر به‌واسطۀ اشعاري بود كه در دورۀ تبعيد به جنوب و در قفقاز كه برايش تجلي شرق بود، سروده شده بودند. اين اشعار نه‌تنها محل سرودنشان جنوب بود، بلكه حال‌وهواي جنوب و ادبيات شرق را نيز با خود داشتند.
اشعاري چون: گل‌وبلبل، از حافظ، تاك، منظومه‌هاي به ‌تأسي از قرآن، اسير قفقاز، فواره باغچه‌سرا و... در اين دوره سروده شده‌اند.
همه اين موارد زمينۀ مناسبي را براي آشنايي پوشكين و خوانندگان روس با فرهنگ و ادب پارسي فراهم آورد.
تأثير اين آشنايي‌ها در انديشۀ پوشكين منجر به آفرينش آثار منظوم و منثوري شد كه ردپاي شرق در آنها به‌روشني پيداست.
منظومه‌هاي «اسير قفقاز»، «فواره باغچه‌سرا»، «افسانه خروسك طلايي»، اشعار «از حافظ» و «گل‌وبلبل»، سفرنامه «سفر به ارزروم»، قصيده‌هاي «به تأسي از قرآن» و «پيامبر»، شعر بلند «درخنكاي دلنشين فواره‌ها» و غيره و غيره گواه آشنايي و علاقه پوشكين به مضامين شرقي‌اند.
نه‌تنها آثار، بلكه برخي نامه‌ها و سفرنامه‌هاي پوشكين نيز بر علاقه و توجه او به شرق و مضامين شرقي صحه مي‌گذارند. سفر به ارزروم دو ديدار مهم براي پوشكين به‌همراه داشت.
ديدار با فاضل خان شيدا (گروسي)، شاعر نامدار عصر قاجار يكي از آن‌ها بود. در اين باره ايرانيان نيز شرح و تفسيرهايي نوشته‌اند. از آن جمله است يادداشت سعيد نفيسي در شماره 127 مجلۀ يغما در سال 1337. فاضل‌خان در تركيب هيئتي بود كه براي عذرخواهي از تزار روسيه به‌خاطر قتل گريبايدوف در تهران، روانۀ مسكو شده‌بودند و ثمر سفرشان عهدنامۀ تركمانچاي بود.
رفتار فرهيخته‌ فاضل‌خان، پوشكين را تحت تأثير قرار داده بود، تا آنجا كه شعري سرود و نامش را گذاشت: «به فاضل‌خان».
ديدار ديگر پوشكين با نمايندگان فرهنگ و ادبيات شرق، ديداري بود كه با كردان ايزدي ساكن گرجستان و قفقاز داشت. او در فصل دوم سفرنامه در اين‌باره مي‌نويسد: «در ميان لشكريان اهالي سرزمين‌هايي كه تازه به امپراطوري ما پيوسته‌ بودند نيز حضور داشتند. من با كنجكاوي در احوال ايزديان كه در شرق شيطان‌پرست مي‌خواندندشان، دقت كردم. تلاش كردم از بزرگشان حقيقت دين و آيينشان را دريابم. او در پاسخ به پرسش‌هاي من گفت اين فكر كه ايزديان شيطان را مي‌پرستند، خطاي محض است. ما به پروردگار يگانه ایمان داريم، اما در باورمان لعنت كردن شيطان نارواست و حد و مرز قائل شدن براي مهرباني پروردگار است، چرا كه حتی شيطان نيز ممكن است بخشيده شود.»8

بررسی تطبیقی اشعار
در بررسی تطبیقی اشعار حافظ و پوشکین می‌توان چند مضمون اصلی تعریف کرد: اشعار عاشقانه، اشعاری با مضمون دوست و دوستی، اشعار فلسفی، اشعاری با مضامین مذهبی، اشعاری دربارۀ شعر و رسالت شاعرانه.

اشعار عاشقانه
مهم‌ترين نقطۀ مشترك حافظ و پوشكين، اشعار عاشقانه‌اند كه از جايگاهي رفيع در انديشه دو شاعر برخوردارند.
به‌گفتۀ حافظ:
فاش مي‌گويم و از گفته خود دلشادم
بندۀ عشقـم و از هر دو جهان آزادم
و يا به‌گفتۀ پوشكين:
دوباره قلبم مي‌گدازد و دوست مي‌دارد
چرا كه بـي‌عشـق زيستن نمي‌تواند!
ازآن‌رو كه زندگي پوشكين و احوال او (به‌دليل معاصرتر بودن و شناخته‌شده‌تر بودن)، مورد بررسي مشروح و تفصیلی قرار گرفته‌ است، مي‌توان به‌روشني سير تحول ديدگاه او را دربارۀ مقوله عشق بررسي كرد.
در سال‌هاي نخست جواني، عشق براي پوشكين مفهومي فراتر از تفريح و شادماني گذرا نبوده است. اشعار سال‌هاي تحصيل در مدرسۀ سلطنتي گواه اين امر هستند.
با گذشت زمان، عشق در آثار پوشكين تبديل به مفهومي رمانتيك و اندوه‌بار مي‌شود كه همواره يك‌سويه است و ثمري جز غم ندارد.
مرحلۀ بعدي، گذر از رمانتيزم مغموم به درك مفهوم متعالي عشق است. زماني كه در اواخر دهۀ 20 قرن نوزدهم، عشق براي پوشكين معادل آزادي است و الهامي فراتر از مفاهيم زميني. در اشعار عاشقانۀ اين دوره تصوير روشني از معشوق نمي‌بينيم و آنچه مهم است، عشق به تمام كائنات است كه براي رسيدن به آن مي‌توان هر مرارتي را از سرگذراند.
به‌گفتۀ پوشكين:
اندوهي كه عشق بر سرِ من مي‌بارد، برايم بسي گرانبهاست
بگذار بميرم، اما بگذار با عشق بميرم...
عشق نافرجام در اشعار حافظ هم بسيار ديده مي‌شود و حافظ نيز همچون پوشكين از رنج بردن ناشي از عشق لذت مي‌برد و همين پارادوكس، ويژگي مشترك حافظ و پوشكين است.
لذت داغ غمـت بر دل مـا بـاد حـرام
اگـر از داد غـم عشـق تو دادي طلبيم...
در قالب اشعار عاشقانه مي‌توان مضامین جزئی‌تر زير را در شعر حافظ و پوشكين يافت:

هجران و وصال
هجران و فراق از مايه‌هاي اصلي اشعار عاشقانه پوشكين و حافظ به‌شمار می‌روند. اما پوشكين علاوه بر اشعار عاشقانه در شعرهايي هم كه بيشتر مفهوم دوستي دارند، از مفهوم هجران و فراق براي بيان اندوه دوري از دوستان قديمي هم استفاده مي‌كند.
در اشعار حافظ ابياتي هستند كه بيانگر غيرقابل‌تحمل بودن فراق، اميد در عين نااميدي و بزرگ‌نمايي اندوه فراق هستند:
هنگـام وداع تـو ز بـس گريـه كه كـردم
دور از رخ تو چشم مرا نور نمانده است
ماهم اين هفته برون رفت و به چشمم سالي‌است
حال هجران تو چه داني كه چه مشكل حالي‌است!
كجاست همنفسي تا به شرح عرضه دهم   
كه دل چـه مي‌كشد از روزگار هجرانش
چگونه باز كنم بال در هواي فراق؟
كه ريخـت مـرغ دلـم پر در آشيان فراق
مـرا اميـد وصـال تـو زنـده مــي‌دارد
وگرنه هر دمم از هجر توست بيم هلاك

در اشعار پوشكين، اندوه ناشی از عشق، كمي كمرنگ‌تر و واقعي‌تر توصيف مي‌شود. در ادامه سطرهايي از اشعار پوشكين را مي‌خوانيم كه كه بيانگر اندوه دوري از دوستان، فراق معشوق و ناگزير بودن پذيرش فراق در عين تلخ بودن آن هستند:
براي آخرين بار در تنهايي اندوهبارم
آخرين لحظات دوستي را با تو تقسيم مي‌كنم
سال‌هاي وصل گذشتند
و حلقۀ دوستي ما از هم گسست
بدرود!
اما هرجا كه باشم،
در آتش جنگ يا در سواحل آرام صلح
به عهد مقدس برادري‌مان وفادار خواهم ماند...
***
به خراميدنش مي‌نگرم
واژه واژه مي‌شنومش
و قلبم در وحشت لحظه وداع سر بر سينه مي‌كوبد...
***
عشق مي‌گذرد
آرزوها مي‌ميرند
و نوري سرد ما را از هم مي‌گسلد
و كسي نيست كه ديدارهاي نهاني را
آرزوها را و اشتياق سال‌هاي گذشته را به‌خاطر بياورد!
بگذار ردپاي نامريي از عشق در برگ‌هاي خاطراتمان باقي بگذاريم...

زيبايي یار
به‌رغم مدعيانـي كه منع عشـق كننـد
جمـال چهرۀ تو حجت موجه ماست!
شايد اين بيت و اطميناني كه در مصرع دوم آن ديده مي‌شود، براي درك نگاه حافظ به مقولۀ زيبايي، كافي باشد. هرچند ابيات بسيارِ ديگري هم در اين مورد از حافظ خوانده‌ايم:
چون چشم تو دل مي‌برد از گوشه‌نشينان   
دنبـال تو بودن گنه از جانب ما نيست
مست بگذشتي و از خلوتيان ملكوت
به تماشاي تو آشوب قيامت برخاست
روشنــي طلعــت تـو مــاه نـــدارد       
پيـش تـو گـل، رونق گيــاه نـــدارد
بنماي رخ كه خلقي واله شوند و حيران   
بگشـاي لب كه فرياد از مرد و زن برآيد
و پوشكين زيبايي را نه تنها در معشوق، بلكه در انديشه نيز بسيار مي‌ستايد و در شعرهايش چنين مي‌نويسد:
به واژه‌هايم زيبايي ببخش
و در قلب او آتش عشق بيفروز....
او (پروردگار) به تو زيبايي مطلق بخشيده است
و نگاهي گويا
و لبخندي پر عشق
و سكوتي زيبا!

بي‌اعتنایی
فرياد هميشه حافظ از غرور و بي‌تفاوتي و سنگدلي معشوق از بيشتر اشعار او شنيده مي‌شود. حافظ همواره آمادۀ جان‌فشاني است و هرگز خود را به گرداب بي‌تفاوتي نمي‌افكند.
گفتم غم تو دارم، گفتا غمت سـرآيد
گفتـم كه ماه مـن شو، گفتـا اگر برآيد
اما پوشكين گاهي به اين نتيجه مي‌رسد كه بايد خود نيز نگاهي سرد و دلي سردتر داشته باشد، همان‌طوركه زندگي اين‌گونه است.
باكي نيست!
بگذار زندگي در بيرون تابوتم در جريان باشد!
بگذار طبيعت سرد و بي‌تفاوت با زيبايي ابدي بدرخشد!
مرا هيچ باكي نيست!
بيان بي‌تفاوتي معشوق در شعر پوشكين در گفتگوهاي عاشقانه در شعرهايش صورت مي‌گيرد، مثلا در منظومۀ «روسلان و لودميلا» چنين مي‌خوانيم:
من با لرزش دل و دستم
پرده از راز درونم برداشتم
و گفتم: «دوستت دارم!»
و او با غرور و سنگدلي
و با عشقي مفرط به خويشتنِ خويش
پاسخم داد كه: «اما من دوستت ندارم!»
حافظ بسيار سوزناك‌تر از سنگدلي معشوق سخن مي‌گويد، اما در عين حال براي خود حقِ اعتراض قائل نيست:
يار اگر ننشست با ما نيست جاي اعتراض 
پادشاهي كامران بود از گدايي عار داشت
اما همچنان اميد و آرزو و دعا براي مهربان كردن معشوق را از ياد نمي‌برد:
مجمع خوبي و لطف است عذار چو مهش 
ليكنـش مهر و وفـا نيست، خدايا بدهش!

عقل و جنون
حافظ جنون عاشقانه را مي‌ستايد و پوشكين خرد محض را، هرچند اشعار عاشقانه او، خود، جنون محض‌اند!
حافظ چنين مي‌انگارد:
عقل اگر داند كه دل در بند زلفش چون خوش است
عاقـلان ديـوانــه گردنـد از پي زنجيـر ما
شـاه شوريـده‌سـران خـوان منِ بيسـامــان را     
زانـكه در كـم‌خـردي از همه عالم بيـشم!
و پوشكين مي‌گويد:
به سلامتي خرد ناب بنوشيم و به ياد الهگانِ زيبا!
نه، نه، من نبايد، من نمي‌توانم، من حق ندارم
خود را ديوانه‌وار به امواج عشق بسپارم
من آرامش و خردم را مي‌ستايم
و به قلبم مجال سردرگمي نمي‌دهم!

اشعار با مضمون دوست و دوستی
می‌توان گفت که پوشکین نیز به‌اندازۀ حافظ به این مضمون پرداخته است. در شعر حافظ، دوستی با مفاهیم عرفانی گره خورده است و دوست، راهنمای زندگی است.
شباهت پوشکین و حافظ در پرداختن به موضوع دوستی، بیشتر در میزان پرداختن آنها به این مضمون و ضرورت وجود دوست برای ایستادن و زیستن است. اما در شعر پوشکین، اشعاری که دربارۀ دوستی‌اند، مخاطبانی خاص و مشخص دارند، در حالی که مخاطب شعر حافظ، اغلب بر ما پوشیده است.
اما هر دو شاعر، دوستی را مجالی برای سخن‌گفتن با یکدیگر –با اندوه یا شادمانی– می‌دانند. آنجا که حافظ می‌گوید:
معاشري خوش و رودي بساز مي‌خواهم              كه درد خويش بگويم به ناله بم و زير
پوشکین چنین می‌سراید:
دوستان! زمان ما رسیده است
همه چیز آرام است و شاد
گیلاس‌هایتان را روی میز بگذارید
می ناب بیاورید!
حافظ و پوشکین، با بیانی تقریبأ مشابه، اندوه خود از گذشتن و پایان دوستی را بیان می‌کنند:
ياري اندر كس نمي‌بينيم، ياران را چه شد؟
دوستي كي آخر آمد، دوستداران را چه شد؟
و پوشکین:
سال‌ها از پس هم گذشتند
و ما طعم تلخ تنهایی را احساس می‌کنیم
و دشت‌های مدرسه‌ را
جدایی در آستانه در، چشم به راه ماست...
***
مضامين مشترك اشعار حافظ و پوشكين گواهي مي‌دهند که مرزهاي فرهنگي ميان ايران و روسيه از دورۀ رمانتيزم در ادبيات روسيه در نورديده شدند و دروازه‌هاي گفتگو و يافتن مشتركات فرهنگي – ادبي ميان دو ملت همچنان باز است.
امروزه در روسيه حافظ را بيش از پيش مي‌شناسند. با توجه به اينكه ترجمه‌ ديوان كامل اشعار حافظ به زبان روسي تابه‌حال انجام نشده ‌بود، در انستيتوي شرق‌شناسي آكادمي علوم روسيه سه تن از ايران‌شناسان برجسته و اساتيد زبان فارسي، به سرپرستي پروفسور ناتاليا ايلينيچنا پريگارينا در حال ترجمه آكادميك حافظ به زبان روسي هستند. تابه‌حال بيش از 200 غزل حافظ با موفقيت ترجمه شده و ترجمۀ بقيۀ‌ اشعار او نيز در دست انجام است. تا پيش از چاپ ديوان كامل حافظ به زبان روسي، نتايج پژوهش در خصوص برخي از اشعار و ترجمه‌ و شرح برخي غزليات او به‌طور متناوب در مجلۀ ايرانو-اسلاويكا متعلق به انستيتو شرق‌شناسي چاپ مي‌شود.
حافظ، همواره هست و همچنان حافظ نام ادبيات پارسي در روسيه و در تمام جهان.

* عضو هیئت علمی دانشگاه تهران

پي نوشت ها
1. در جامعۀ روسیه، پوشکین را چنین خطاب می‌کنند: پوشکین، همه چیز ماست. دلیل این جایگاه رفیع، خدمت بی‌مانند پوشکین به زبان روسی و زنده نگاه‌داشتن آن در شرایطی است که زبان فرانسه، زبان طبقه روشنفکر بود و زبان روسی تنها از آن دهقانان دانسته می‌شد.
2. Синельников М.И. Исламские мотивы в русской поэзии // Ислам в России и Средней Азии, М., 1993 // 3. Чалисова Н., Смирнов А. Подражания восточным стихотворцам: встреча русской поэзии и арабо-персидской поэтики. М.,2000 // 4. Тартаковский П.И. Русская поэзия и Восток. М., 1975.
5. برای اطلاعات بیشتر درباره آثار آزنابیشین، از جمله در حوزۀ ادبیات فارسی رجوع کنید به:
Заславский И. Я. Трисюжетаизознобишинскогоархива // Лермонтовскийсборник., Л., 1985. С. 261-266; Гольц Т.М. «…Поэт и полиглот…»// Ознобишин Д.П. Стихотворения; Проза: В двухкнигах: Книгавторая / Изд. Подгот. Т.М.Гольц, А.Л.Гришунин, Н.Н. Холмухамедова. М.: Наука, 2001. С. 315-375; Холмухамедова Н.Н. Д.П.Ознобишин в контекстерусскойориентальнойпоэзии 20-40-х годовXIXвека // Тамже. С. 376-434. // 6. Кюхельбекер В.К. Путешествие; Дневник; Статьи .Л, 1979. // 7. Томашевский Б.В. Вопросы языка в творчестве Пушкина. М.; Л., 1956 // 8. Пушкин А.С. Собрание сочинений в 10 томах. Том 5. Москва, 1990.